Polski Związek Jeździecki

Serwis używa cookies.
Możesz je zablokować.

Chody boczne - krok po kroku

Przedstawiamy ćwiczenia z chodów bocznych i szczegółowe instrukcje ich wykonania.
Na początek -" Łopatką do wewnątrz ".

m5a7581b7.jpg

 To ćwiczenie wykonuje się wyłącznie w kłusie zebranym. Należy zwrócić uwagę, by koń został tylko lekko zgięty, gdyż jego wewnętrzna tylna noga przejmuje na siebie poprzez silne podstawienie jej pod kłodę większość ciężaru, przez co jest bardziej eksploatowana.
Aby wykonać łopatką do wewnątrz, przy wyjeździe z narożnika na długą ścianę ujeżdżalni należy
zachować ustawienie boczne konia, jak do zmiany kierunku, z tym, że koń pozostaje na ścianie.
Wewnętrzną łydką aktywnie działamy przy popręgu, zewnętrzną przesuwamy lekko w tył i pilnujemy
ustawienia zadu na ścianie. Zewnętrzny bark lekko wysuwamy do przodu, nasze barki powinny być ustawione równolegle do końskich.
Podczas prawidłowego zebrania koń zostaje napędzony poprzez wewnętrzną łydkę na zewnętrzną wodzę. Potwierdzeniem, że koń opanował już to ćwiczenie będzie, jeśli przy oddaniu wewnętrznej wodzy pozostanie w ustawieniu bocznym jak do "łopatką do wewnątrz".
W żadnym przypadku nie należy cofać wewnętrznej łydki, by utrzymywała zad przy ścianie. Należy również pamiętać, by podczas działania wewnętrzną łydką nie obniżać barku i nie wykrzywiać się w biodrach.
Nasze ramiona muszą pozostać na jednej wysokości.
Jeżeli ćwiczenie opanujemy w stępie, możemy rozpocząć naukę w kłusie. Na początku nauki konia, gdy wykona prawidłowo pierwsze kroki, natychmiast wyprowadzamy go na koło.
Gdy ćwiczenie będzie już na tyle opanowane by przejechać całą ścianę w takim ustawieniu, wprowadzamy przód konia z powrotem na ślad przy ścianie i jedziemy dalej na wprost.
Jeżeli odczuwamy, że działanie naszej wewnętrznej wodzy jest zbyt mocne, co zdarza się wielu jeźdźcom, dobrą korektą jest oddawanie wodzy wewnętrznej na dwa, trzy kroki, by potem ponownie ją zebrać. Dobrze jest, gdy mimo oddania wodzy koń pozostaje w ustawieniu bocznym.
Ćwiczenie to poprawia zebranie konia, ponieważ zad jest silniej podstawiany pod kłodę, a przód staje się lżejszy. Pamiętajmy o wykonywaniu tego ćwiczenia w obu stronach.

  Ćwiczenia przygotowujące do wykonywania chodów bocznych to trawers i renwers.
Jest to praca na dwu śladach czyli kończyny przednie i tylne konia zostawiają osobny ślad.

 W trawersie koń jest wygięty w kierunku ruchu, przednie kończyny idą wzdłuż ściany,natomiast zad idzie do wewnątrz.

m2d8f2819.jpg
Wykonanie trawersu rozpoczynamy po wyjechaniu narożnika ujeżdżalni, przy wykorzystaniu wygięcia konia na zakręcie. Początkowo wykonujemy
tylka kilka kroków zwracając szczególną uwagę na impuls.
Zastosowanie pomocy jest następujące - zewnętrzna łydka jest przyłożona za popręgiem, przesuwając zad do wewnątrz. Łydka wewnętrzna działa przy popręgu, wyginając konia i pilnując zachowania impulsu w ruchu do przodu. Wodza wewnętrzna ustawia konia, zewnętrzna ogranicza wygięcie.
W tym celu możemy wysunąć zewnętrzną dłoń do przodu.
Jeżeli koń nadmiernie wygina szyję, a nie wygina tułowia, należy wzmocnić działanie wewnętrznej łydki, a zewnętrzna wodza powinna silniej ograniczyć wygięcie szyi.
Przy zakończeniu tego ćwiczenia odprowadzamy wewnętrzną łydką zad na ślad przy ścianie
i kontynuujemy jazdę na wprost w tym samym rytmie.

 Kolejne ćwiczenie czyli renwers jest odwrotnością trawersu. Zad konia zostaje przy ścianie ujeżdżalni, a przód jest kierowany do wewnątrz ujeżdżalni. Renwers należy rozpocząć wyjechaniem narożnika wykorzystując wygięcie konia. Sprowadzamy przód ze ściany do środka, nastepnie zmieniamy ustawienie konia, przesuwając zewnętrzną łydkę do przodu. Wykonując renwers na lewo - prawa łydka pozostaje z przodu, a lewa z tyłu. Wodza prawa ustawia konia, a lewa pilnuje wygięcia.
Jeżeli koń opanuje renwersy i trawersy w rytmicznym kłusie pozostając przy tym swobodnym można zacząć ćwiczyć ciągi.


m409fdada.jpg
Zdjęcie źródło - www.virginiadressage.org

Wykorzystując wygięcie konia na kole zaczynamy łopatką do wewnątrz. Nasze pomoce należy stosować z dużą dozą ostrożności, by koń nie rozpoczął galopowania. Jeżeli tak się stanie, należy przejść do kłusa i rozpocząć ponownie pólkole łopatką do wewnątrz.
 Głowę konia kierujemy do punktu, w którym ma powrócić na ścianę, używamy pomocy takich samych jak przy wykonywaniu trawersa. Koń porusza się do przodu i w bok, jego głowa jest wygięta w kierunku ruchu, przód nieznacznie wyprzedza zad. Wewnętrzna łydka pilnuje wygięcia i popędza, a zewnętrzna kontroluje ustawienie zadu.

m6f23cd53.jpg
Na początek wystarczy tylka kilka kroków. Jeżeli koń po kilku krokach ciągu przestaje go wykonywać , pomimo stosowanych pomocy przez jeźdźca, należy energicznie wyjechać konia do przodu i próbować go dalej gimnastykować ćwicząc trawers, renwers i łopatką do wewnątrz. Wykonując ciąg nalezy pamiętać o rytmie, ruchu do przodu oraz ustawieniu bocznym konia.
Gdy wierzchowiec opanuje ciągi od linii środkowej do zewnątrz, można zacząć ćwiczyć ciągi odjeżdżając od ściany do środka, a następnie przejścia z ciągu w prawo w ciąg w lewo oraz ciągi w galopie.

m721f751a.jpg
Zdjęcie źródło - www.somedaysoonfarm.com

 Żródło - " Ujeżdżenie dla każdego " Linda Richardson


 
Powered by Arfooo directory © 2007 - 2022    Generated in 0.031 Queries: 8    Kontakt    Newsletter Regulamin