Polski Związek Jeździecki

Serwis używa cookies.
Możesz je zablokować.

Rozmowa z Ryszardem Pietrzakiem- Prezesem Polskiego Związku Hodowli Koni Ras Zimnokrwistych i hodowcą

 


 Panie Ryszardzie, może na początek opowie nam Pan, skąd zamiłowanie do koni ras zimnokrwistych i jak stał się Pan prezesem Polskiego Związku Koni Ras Zimnokrwistych.


  Moje zamiłowanie do koni rozpoczęło się wtedy, kiedy byłem jeszcze małym chłopcem i mogłem obcować z końmi na wakacjach u dziadków, wtedy zaiskrzyła we mnie miłość do koni. Następnie jako dorosły mężczyzna często przebywałem w wielu stadninach w kraju oraz Europie i te doświadczenia umocniły mnie w moim przekonaniu do hodowli koni ras zimnokrwistych. Piękno tych koni, ich spokojny charakter, łatwość ułożenia nie tylko w zaprzęgu ale także w siodle, to było to czego oczekiwałem od koni. Żeby hodować te konie to trzeba je kochać i rozumieć , są to piękne zwierzęta przy których młodzi i starsi pozbywają się niepotrzebnego stresu.


 Moja droga do zostania Prezesem Polskiego Związku Koni Ras Zimnokrwistych rozpoczęła się w 2007 roku. Z grupą znaczących hodowców koni zimnokrwistych postanowiliśmy stworzyć związek hodowców koni tych ras i tak po wielu spotkaniach i konsultacjach z hodowcami i Zarządem PZHK w Warszawie powstała grupa inicjatywna, która powołała zjazd na którym to w dn. 14 listopada 2009r powierzono mi funkcję Prezesa Związku Hodowców Ras Zimnokrwistych.


  Jak ocenia Pan hodowlę koni zimnokrwistych w Polce na obecną chwilę?


  Hodowla koni ras zimnokrwistych w porównaniu do lat ubiegłych znacząco spadła. Spowodowane jest to niską ceną za materiał hodowlany i rzeźny w stosunku do wydatków poniesionych przy hodowli tych koni ( tj. obsługa weterynaryjna i zootechniczna, pasza, koszty wydania paszportu, licencji, oznaczenie grupy krwi, DNA). To zmusza wielu hodowców i sympatyków tych koni do zaprzestania lub zmniejszenia liczby hodowanych koni.


 Od lat zajmuje się Pan hodowlą koni w swojej stadninie w Łuszczowie. Proszę nam opowiedzieć o Pańskiej hodowli i przedstawić  Pana cele hodowlane.


  Stadnina koni w Łuszczowie położona jest w odległości 15 km od Lublina, specjalizuje się w hodowli koni ras zimnokrwistych. W 1991 r. do stadniny została zakupiona pierwsza klacz hodowlana. Obecnie w mojej stadninie posiadam 27 koni w tym klacze, źrebięta oraz ogiery. Wszystkie konie mają udokumentowane pochodzenie do kilku pokoleń wstecz, są też wpisane do głównej księgi hodowlanej. Przodków koni z mojej stadniny należałoby szukać w Szwecji, a jeszcze wcześniej we Francji, stamtąd bowiem wywodzą się sprowadzone swojego czasu do Polski konie rasy ardeńskiej. Konie z mojej stadniny brały udział w różnych wystawach hodowlanych oraz aukcjach, gdzie zajmowały niejednokrotnie czołowe miejsca. Konie stoją w dwóch stajniach, jedną zajmują  ogiery i młodzież, drugą klacze i źrebaki.


stadnina_PICT1648.jpg


  Miłośnicy koni, jeźdźcy, zawodnicy, zwykle mają kontakt z wieloma końmi różnych ras gorącokrwistych, ale chyba większość mało ma kontaktu z końmi zimnokrwistymi. Pan przebywa  z nimi na co dzień. Wiemy, że każdy koń jest inny ale jak by Pan opisał konie zimnokrwiste, jakie one są?


     dsc00023m.jpg


  Konie zimnokrwiste są to konie silne i masywne, bardzo łagodne i przyjazne dla ludzi. Pomimo swej potężnej budowy są bardzo szybkie, zwinne i ruchliwe.


  Co chciałby Pan zmienić, ulepszyć jako Prezes  PZHRKZ?


 Moim celem jako Prezesa Związku Hodowców Koni Ras Zimnokrwistych jak i Zarządu związku jest:


- zrzeszanie hodowców i sympatyków koni ras zimnokrwistych


- doskonalenie hodowli i chowu koni ras zimnokrwistych zgodnie z programem hodowlanym dla tych ras


- udzielanie pomocy członkom związku w zakresie organizacji , chowu, hodowli , użytkowania oraz promocji wyhodowanego materiału


- współudział w prowadzeniu księgi stadnej i realizacji programu hodowlanego poprzez udział przedstawiciela związku w komisji księgi stadnej


- reprezentowanie interesów hodowców koni ras zimnokrwistych  w kontaktach z organizacjami administracji rządowej i samorządowej.


 bosnia_m.jpg


 Panie Ryszardzie, bardzo dziękuję za rozmowę, życzę sukcesów w hodowli i na stanowisku Prezesa.


 


Rozmawiała Natalia Smulik.


 
 
Powered by Arfooo directory © 2007 - 2022    Generated in 0.032 Queries: 8    Kontakt    Newsletter Regulamin